Deryanın Dünyasından Hanımlara Temizlik Önerileri

0
1518

Derya  Baykalın programına konuk olan ekolojik yaşam uzmanı Erkan Şamcı  hanımlara özel birbirinden güzel temizlik önerileri ve ipuçları paylaştı.

Çamaşırlarınızı yıkarken en önemli şeyin makinenizin temiz olması gerektiğini belirtmektedir. Bakteri ve mantarların çamaşır makinesinin lastiklerine  çok kolay yerleştiğini  ve lastiklerin düzenli aralıklarla üzerine limon sıkılmış bir diş fırçasıyla temizlenmesi gerektiğini belirtmiştir.

Kireçlenen makineler için ise limon tuzunu deterjan gözüne boşaltıp ayda bir kere boş makinede sıcak bir ayarda çalıştırarak kireçlenmenin önleneceğini belirtmiştir.

 

2

Deterjan, yumuşatıcı gibi malzemelerin sağlığa zararlı olduğunu belirten Erkan Şamcı bunların yerine hem daha ekonomik hem de daha doğal ürünler  olan kalıp sabun, karbonat, çamaşır sodası, boraks gibi ürünlerin kullanılabileceğini söylüyor.

Lavanta yağını hazırlamış olduğunuz ekolojik deterjanın içine bir kaç damla koyarak çamaşırlarınızın hem mis gibi kokmasını  hemde antiseptik özelliğinden dolayı  mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlayabileceğinizi belirtmiştir.

Ütü yaparken oluşan  sarı lekelere karşı ise erken müdahelenin önemli olduğunu ve sararmayı gördüğünüz anda  lekeyi  oksijenli su ile ıslatılmış bir bez ile sildiğiniz anda sararmanın geçtiğinden bahsetmiştir.

Detaylı anlatım için videoyu izleyebilirsiniz.

TEILEN

Yorum Yaz