Çocuğunuzun Okul Başarısında Yepyeni Bir Soluk

0
79

 

Günümüzde yenileşen ve gelişen çağ sayesinde artık öğrenci odaklı eğitim anlayışına önem veriliyor. Bilgi teknolojilerinin bir hayli yaygınlık göstermesi, her ne kadar çocukları bir yerde olumsuz etkilese de eğitim çeşitliliği açısından katkı da sağlıyor. Aslında burada amaç tamamen ezberci sistemi terk etmek. Yani çocukların bilgiye kendilerinin erişmesini sağlanıyor. Bu aşamada öğretmenlere düşen görev ise öğrenci kitlesine sadece rehberlik etmek oluyor. Dolayısıyla artık günümüz çağında öğrencilerin eğitime ulaşmasını sağlayacak birtakım eğitim teknolojilerine, çoklu zekâ kuramlarına ve buluş tekniklerine ağırlık veriliyor.

Öğrenci Odaklı Eğitim Nedir?

Yoğun araştırmalar neticesinde benimsenmiş olan öğrenci odaklı eğitim, her bireyin kendi yaşantısından ve zekâ düzeyinden yola çıkarak öğrenmeyi destekliyor. Yenilikçi eğitim anlayışına göre her bireyin kendi öğrenme stili var. Yani öğrencinin bilgiye kendi kendine bularak erişmesi sağlanırken diğer yandan da yanlış yapmaktan korkması engelleniyor. Böylelikle öğrenci kendi yaşantısına göre kendi zekâ düzeyinde eğitim alarak kendi hızında tam şekilde ilerleme kaydedebiliyor.

Yapılandırmacı Yaklaşımda Eğitimin Avantajları

Bilginin doğasını ön planda tutan yapılandırmacı yaklaşım, eğitim hayatını daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Önceki bilgilerle yeni öğrenilen bilgiler arasında ilişkilendirmeler yapılıyor. Metot olarak ise tümdengelim benimsenmekte. Etkinlikler her zaman birinci kaynak olarak dikkate alınıyor. Kısacası yaşantı merkezli hareket ederek öğrencinin aktif bir rol üstlenmesini destekliyor.

Teknolojik Düzenlemeler: İnteraktif Eğitim

İnternet üzerinde online olarak sunulan interaktif eğitim, yeni nesil öğrencilerin vazgeçilmezi. Online ortamda okul derslerine ve sınavlarına yardımcı olan bir tür dershane işlevi görüyor. Amaç tamamen uygun fiyatlı şekilde öğrencilere eğitim olanağı sunmak. İçerisinde konu bazlı videolar, deneme sınavları ve konu anlatımlı videolar yer alıyor. Tüm işleyiş öğrenci düzeyine göre ayarlanarak etkinlik çeşitleri ile zenginleştiriliyor. Mili Eğitim Bakanlığı öğretim programlarına uyumlu olan bu interaktif platformlardan birisi de Okulistik. Hem ilkokul hem de ortaokul öğrencilerinin eğitim yaşantısına kolaylık getiriyor. Ödevler, konu testleri, deneme sınavları ve etkinlik listeleri gibi pek çok çeşit eğitim materyalleri uygulanmakta. Örneğin;  7. sınıf matematik konuları için konu konu giden açıklayıcı videolar bulabilirsiniz.

 

TEILEN

Yorum Yaz