Cenaze Giysisi Ürettiler

0
1308
New York merkezli Coeio firması, yeni çevre dostu bir cenaze giysisi piyasaya sürdü. Söz konusu giysi, mantarları kullanarak vücudun topraktaki çözünmesini kolaylaştırıyor. Firma bununla çevreye daha duyarlı cenaze geleneklerine öncülük etmeyi amaçlıyor.
PİYASAYA SUNULMADAN DENENMİŞ
Sanatçı Jae Rhim Lee hayatımız boyunca vücudumuzda biriken zehirlerin ve atık maddelerin doğaya geri kazandırılmasını amaçlayan çevre dostu bir cenaze giysisi tasarımını ilk kez 2011’de TED konuşmalarında sundu. Sanatçı, giysinin tasarlanma sürecinde birçok deney yaptığını ve eğitimler aldığını anlattı.
MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNİ ÖĞRENDİ
Buzzfeed’in aktardığına göre, Lee ilk olarak perma kültür ve mantar yetiştiriciliği dersleri aldı. İlk deneyi kendi saç, deri ve tırnak örneklerini yenilebilir mantar üzerinde test etmekti. Daha sonra farklı mantar türleriyle de deneylerini sürdürdü.
Bu araştırma süreci sonunda giysisini tasarladı. Böylece vücut hiçbir özel muamele uygulanmadan, sadece giysi giydirilerek gömülebilecekti. Giysinin üzerine yerleştirilmiş sporlar çözünen vücuttan beslenerek salgılanan zehirleri doğaya geri kazandırabilecekti.

SATIŞA ÇIKMADAN 2 BİN 700 TANE SATILDI

Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi Şubat 2015’te insanların hayatları boyunca, aralarında ağır metaller ve zirai ilaçlar da bulunan, 265 kadar çevresel kimyasal maddeye maruz kaldıklarını açıkladı. Bu kimyasallar, insanların doğada çözünmesiyle doğaya salınıyor. Bu açıklama üzerine, Lee’nin kurucu-ortak olduğu Coeio firması giysiyi piyasaya sürdü. Giysinin tanıtım döneminde 2 bin 700 kişi giysiyi satın aldı.
Firmanın ilk müşterisi Dennis White düşüncelerini şöyle anlattı: “Öldüğümde vücudumun yakılmasındansa gömülmesini tercih ederim, böylece barındırdığı enerji dünyaya geri dönebilir. Böylece bitkiler ve hayvanlar ondan beslenebilirler.”

deathsuit6 deathsuit1 deathsuit4

cenaze elbisesi

 

TEILEN

Yorum Yaz