Buz Kalıbı İle Yapılabilecek Alternatif Öneriler

0
5372

Buz kalıbı her evin buzluğunda bulunur. Buz kalıplara su doldurup donmasını bekledikten sonra içeçeklerimize koyarak hızlıca soğumasını, soğuk içeceklerimizin hemen ısınmamasını sağlarız.

Peki buz kalıplarımızı sadece buz için mi kullanalım diyorsanız, cevabı kesinlikle hayır!

Bakalım buz kalıbından buz yapmak haricinde neler için kullanabiliyoruz 🙂

buz-kalıbı1

1- Buz kalıplarımıza hazırladığımız kahvelerimizi koyup donmasını bekledikten sonra buzlu kahve yapımında kullanabiliriz. Sabah kahvesinden vazgeçemeyenler, buzlu kahve sevenler için buz yerine donmuş kahve buzları vazgeçilmez olacak. Sütün içine atıp isteğe göre şeker ekleyerek servis yapabilirsiniz.

 

buz-kalıbı

2- Tavuk& et sulu pilav, çorba nasıl da mis gibi kokar, yemeğe farklı bir lezzet katar ama her an evimizde tavuk ya da et suyu bulunduramayız. Bunun yerine tavuk ya da et aldığımız zaman haşladığımız suyunu buz kalıplarına dökerek donmasını bekleyin daha sonra, istediğiniz zaman elinizin altında olan tavuk&et suyunuzu yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

buz-kalıbı

3- Buz kalıplarınızın yarısına kadar eritilmiş çikolata ekleyin, daha sonra isteğe göre meyve veya fındık fıstık ya da arzuya göre istediğiniz çerezi ekleyip kalan çikolatayı da üzerine ekleyerek donmasını bekleyin. Misafirleriniz geldiğinde ellerinizle hazırladığınız çikolatalarınızı ikram etmenin mutluluğunu yaşayın.

buz-kalıbı2

4- Dünyanın en kolay cheesecake’i nasıl yapılır desek ne cevap verirdiniz?

Bir sürü malzeme saymanıza hiç gerek yok. Buz kalıbınızın en altına biraz kakao ve süt ekleyin üzerine kek parçası koyup onun üstünede labne peyniri ekleyin, en üstüne de gene biraz kek parçası ve kakaolu süt ekleyerek kalıbınızda donmaya bırakın. Donduktan sonra minik cheesecakeleriniz yemeye hazır.

buz-kalıbı3

5- Salatanın olmazsa olmazı zeytinyağıdır, peki bunu görsel bir şölene çevirmeye ne dersiniz?

Zeytinyağınızın içine kekik ya da sevdiğiniz baharatlarla karıştırın bu karışımı buz kalıplarınıza dökün donduktan sonra kalıptan çıkartarak salatalarınızın içine atın. Hem görsel olarak çok şık bir görünüm elde etmiş olacaksınız, hem de salatanızın sosunu hazırlamakla uğraşmayacaksınız.

buz-kalıbı4

6- Canınız dondurma istiyor ama hazır yemek istemiyorsunuz hem sağlıklı olsun, hem ferahlatsın, hem de görsel olarak güzel bir görünüm mü olsun istiyorsunuz ?

O zaman sevdiğiniz meyveleri küçük küçük doğrayıp buz kalınızın içine koyun üzerine de meyvenizin suyundan ekleyin ve bir kürdan takarak donmasını bekleyin. Donduktan sonra dondurmanız yemeye hazır.

buz-kalıbı5

7- Romantik bir gece için şarap açtınız ama bitiremediniz, çöpe de dökmek istemiyorsunuz o kadar para verdiğiniz şarabı “ee napacağım ben şimdi” diye düşünmeyin. Hemen buz kalıplarınızın içine dökün ve donmasını bekleyin böylelikle kalan şaraplarınızı muhafaza etmiş olursunuz. İsterseniz sangria yapımındada kullanabilirsiniz. Yemeklerinize, salatalarınıza farklı bir tat vermek amacıyla kullanabilirsiniz şarap küplerinizi 🙂

buz-kalıbı6

8- Çikolatalı süt içmeden uyuyamam diyenlerden misiniz ya da çocuğunuza çikolatalı süt mü yapmak istiyorsunuz. Eritilmiş çikolataları ya da kakaolu karışımı buz kalıbına koyarak donmasını bekleyin, donduktan sonra sütünüzün içine donmuş çikolatalarınızı atarak sütünüzü eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

buz-kalıbı7

9- Bazı alkolleri farklı şekilde değerlendirmekte mümkün. İstediğiniz tatlandırıcıyla karıştırdığınız alkolü buz kalıplarına koyarak zevkinize göre, farklı kokteyler hazırlayabilirsiniz. Tamamen damak zevkinize kalmış karışımlarla, farklı tatlarda kokteyler hazırlayabilirsiniz.

buz-kalıbı8

10- Meyve suyu mu içmek istiyorsunuz, konsantre haldeki meyve suyunu buz kalıbına koyarak donmasını bekleyin ve suyunuzun içine donan meyve su buzlarından atın. İşte bu kadar kolay bir şekilde mükemmel tatlarda meyve suyu hazırlayabilirsiniz. Aynı tarifle buz kalıplarınıza limon suyu koyarak, limonata da hazırlayabilirsiniz.

buz-kalıbı9

11- Buz kalıplarınıza küçük meyveler koyarak üzerine su ekleyin ve donduktan sonra görsel olarak bakmaya doyamayacağınız buz kalıplarınız hazır.

buz-kalıbı11

12- Tereyağlarınızı eriterek buz kalıplarına dökün, donduktan sonra hem tereyağınızın bozulma derdi olmayacak hemde ne kadar ölçü kullandığınızı bileceksiniz.

TEILEN

Yorum Yaz