Bütün Türkiye Zeki Alasya’nın Vefatına Ağlıyor

0
2794

ZEKİ ALASYA VEFAT ETTİ

Zeki Alasya ve Metin Akpınar Türk Sineması’nın ayrılmaz ikilisi olarak tanındı. Ekranlarda biri görünse diğeri de aranır olurdu. Hepimiz bu ikili ile güldük, sinemayı bu ikili ile sevdik, birlikte hüzünlendik. Filmleri herkes tarafından en azından birkaç kez seyredilip, replikleri, jestleri bile ezbere bilinirdi. Zeki Alasya’nın vefatı, tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Özellikle can dostu Metin Akpınar oldukça büyük bir üzüntü içinde. CNNTÜRK’e konuşan Akpınar, üzüntüsünü gözyaşlarıyla anlattı:

Zeki Alasya benim yarımdı. Yarım gitti, canım gitti. Herkes için büyük kayıp. Her ölüm gençtir ama Zeki çok genç öldü. Maalesef karaciğerde bir olumsuzluk oluşmuştu. Çok geç fark edilmişti, yapacak bir şey yoktu. Son zamanda hoş tutmaya çalışıyorduk. Olabildiğince rahat ettirmeye çalışıyorduk. 15 gündür çok kötü bir tablo vardı.Son 2 gündür ben yanındaydım. Bugün sevdiği yemeği yapıp götürecektim. Bu haberi aldım. Kader bizi adeta birleştirmişti. Babalarımız aynı firmada çalışırlardı. Annelerimiz vefat ettiğinde imamları bile aynıydı. Bu yazgı bizi birleştirdi ve ölüme kadar da ayrılmadık. Ayrılık dedikoduları saçmasapan dedikodulardı. Şimdi gerçekten ayrıldık, bazıları kına yakabilir. Çok marifetli bir adamdı. Terziliği bile vardı. Zeki başarılı bir sanatçıydı. Kısa ömrüne çok başarı sığdırdı.

zeki-alasya-vefat-etti

Türk sinema ve tiyatro tarihinin en ünlü oyuncularından ve yönetmenlerinden Zeki Alasya’nın vefatı sosyal medyada da büyük yankı buldu;  üzerine 100 bini aşkın tweet atılan bu vefat milyonları internete kilitledi. Karaciğer hastalığı nedeniyle 22 Nisan tarihinden itibaren tedavi gören Zeki Alasya, 8 Mayıs Cuma günü saat 10:32’da hayatını kaybetti.

zeki-alasya-twitter-sosyal-medya

ZEKİ ALASYA KİMDİR?

18 Nisan 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Koleji’nin orta bölümünü bitirdi. Sanat hayatına 1959’da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. Çeşitli tiyatrolarda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Film çevirmeye 1973’ten sonra başlayan Alasya, Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Zeki Alasya 72 yaşında hayata gözlerini yumdu.

TEILEN

Yorum Yaz