Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Ürünler

0
1192
Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Ürünler

Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Ürünler

Bulaşık makineleri hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, ciddi oranda su ve enerji tasarrufu sağlıyor. Ancak bazı mutfak ürünleri var ki onları yıkarken geleneksel yöntemlerden vazgeçmememiz gerekiyor.

1Tahta Ürünler

Bulaşık makinesinde kesinlikle yıkanmaması gereken ürünler listesinin başında tahta kaşıklar ve kesme panoları geliyor. Tahta ürünler bulaşık makinesinde yıkanınca suyun etkisiyle bulaşık deterjanını içine hapsediyor ve sonraki kullanımlarda deterjan yiyeceklere geçiyor. Bu tehlikeyi göze almak istemiyorsanız tahta ürünlerinizi elde yıkamalısınız.

2Bıçaklar

Özellikle sert maddeleri kesmekte kullanılan keskin bıçaklar, bulaşık makinesinde yıkandığı takdirde matlaşıyor ve keskinliklerini kaybediyor. Bazı kalitesiz bıçaklar ise makinede paslanabiliyor.

3Kristalller

Sofraların en kıymetli parçaları olan kristaller, özenli bir bakımı hak ediyor. Kristaller bulaşık makinesinde yıkandığına parlaklıklarını kaybedebilir hatta basınçlı suyun ve deterjanın etkisiyle üzerinde çizikler oluşabilir.

4Plastik Kaplar

Plastik kaplarınızı yıkamadan önce üzerinde bulaşık makinesinde yıkanabilir ibaresi olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Özellikle düşük kaliteli plastik ürünler bulaşık makinesinde maruz kaldıkları sıcaklığın etkisiyle eriyerek formlarını kaybediyor ve kullanılamaz hale gelebiliyor.

5Baskılı Ürünler

Üzerinde desenli baskılar olan bardak ve tabaklarınızı bulaşık makinesinde yıkamadan önce iki kez düşünün! Bu ürünleri uzun süre kullanmak istiyorsanız bulaşık süngerinin yumuşak tarafını ile narin bir şekilde yıkamalısınız.

6Yapışmaz Tavalar

Mutfakta her kadının vazgeçilmezi olan yapışmaz tavalar, bulaşık makinesinde yıkandığı takdirde zaman içinde yapışmazlık özelliğini kaybediyor. Ayrıca basınçlı suyun etkisiyle tava yüzeyinde çizikler oluşabiliyor.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: Bulaşık Makinası, Bulaşık makinasında bıçak yıkanırmı, bulaşık makinasılda neler yıkanır, bulaşık makinasında neler yıkanmaz, bulaşık makinası nasıl çalışır

TEILEN

Yorum Yaz