Bu elbise sizce ne renk

0
2476

Bu fotoğraf dünyayı ikiye böldü !

Bu fotoğrafta gördüğünüz elbisenin rengi; aslında gördüğünüz gibi olmayabilir. Sosyal paylaşım sitesinde paylaşılan bir elbisenin rengi olay oldu. Arkadaş arasındaki anlaşmazlık dünyaya yayıldı, herkes bu elbiseyi konuşur oldu.

Fotoğraf, İskoç şarkıcı Caitlin McNeill tarafından Tumblr’da yayınlandı ve yer yerinden oynadı. Bazı insanlar elbisenin mavi – siyah olduğunu iddia ederken, bazıları aynı elbiseyi beyaz – altın sarısı olarak algılamaktadır. İnsanları ikiye ayıran bu elbise; sosyal medyada oldukça konuşulacağa benziyor. İlk bakışta ekran yanılgısı olarak düşünülse de; elbiseye aynı ekrandan bakan insanların farklı renklerde algılaması oldukça ilgi gördü.

bu-elbise-ne-renk-mavi-gold

 

30 YILDIR ARAŞTIRIYORUM BÖYLESİNİ GÖRMEDİM

Konuyla ilgili Wired’a açıklama yapan Washington Üniversitesi renk araştırmacısı Jay Neitz şunları söyledi

30 yıldır insanların renk algılarını araştırıyorum ve bu şimdiye kadar karşı karşıya kaldığım en radikal vaka

Neitz yaşanan anlaşmazlığın göz fizyolojisi ile ilgili olabileceğini söyledi. Araştırmacı insan gözünün yıllar boyunca değişim geçirdiğini belirtti ve yaşlanan kişilerin gözlerinin mavi ışığa olan duyarlılığını kaybettiğini belirtti. Bu nedenle yaşı daha ileri olan kişilerin bu elbiseyi beyaz ve altın rengi olarak gördüğünü tahmin ettiğini söyleyen Neitz; elinde yeterli veri olmaması nedeniyle bu tezi kanıtlayamayacağını belirtti.

PEKİ GERÇEK RENGİ NE

Tartışmalara noktayı koyan ise; dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Adobe oldu. Konuya ilişkin bilgisayar yazılımından faydalanan Adobe uzmanları, elbisenin renginin mavi ve siyah olduğunu açıkladı.

bu-elbise-ne-renk-mavi-gold-hangisiİnternet üzerinden satılan ve bir manken üzerinde teşhir edilen elbisenin gerçek renginin mavi ve siyah olduğu anlaşıldı.

 

TEILEN

Yorum Yaz