Boyun Fıtığı Hastalarına Fizik Tedavi Uygulaması

0
416

Son zamanlarda en çok karşılaştığımız hastalıklardan biri de boyun fıtığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknoloji ve uzman doktorların başarısı sayesinde bu hastalığa erkenden teşhis konulabilmekte ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Omurga kafatasının hemen altından başlar ve 33 omurga olacak şekilde kuyruk sokumunun bitimine kadar devam eder. Boyun ise 7 adet omurdan ve aralarında yer almakta olan disklerden oluşmaktadır.

Günümüzde birçok insan sık sık boyun ağrılarından şikâyetçi olmaktadır. Bu ağrıların sebebi bazen yorulmaya ve strese bağlı olarak ortaya çıkarken, bazen ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Rahatsız edici şekilde ağrı ortaya çıkarabilecek hastalıkların başında ise boyun fıtığı sorunu gelmektedir. Bu hastalık bel fıtığında da olduğu gibi genelde ağrı ile kendini göstermektedir. Boyunda başlayan ağrı daha sonra kollara ve omuza kadar inmektedir. İlk aşamada kas gevşetici ve ağrı kesici gibi ilaçlarla ya da çeşitli egzersizlere geçirilmeye çalışan hastalık, eğer geçirilemezse farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bazı bireyler bu hastalığın tek çözümünün cerrahi müdahale olduğunu düşünmektedir; ancak bu hastalar için ameliyat tercih edilmesi gereken en son yöntemdir. Birçok hastaya istirahat ve ilaç önerilmektedir. Bu durum bazı hastalar için yeterli olmaktadır. Yeterli olmadığı durumlarda ise tercih edilen yöntemlerin başında fizik tedavi gelmektedir. Hastaların birçoğunda bu yöntem ile iyileşme sağlandığı görülmüştür. Sıcak ve soğuk uygulamalar, kızıl ötesi ışınları, elektrik uygulama teknikleri gibi çeşitli teknikler sayesinde hastalarda ciddi anlamda iyileşme gözlenebilmektedir.

Eğer bu yöntem hasta için faydalı olmuyorsa ve hastanın durumu her geçen gün biraz daha kötüye gidiyorsa son çare cerrahi operasyon olarak belirlenmektedir. Eğer boyun fıtığına bağlı olarak hastada görme kaybı ve duyu kaybı gibi rahatsızlıklar gözlendiyse uzman doktorlar cerrahi müdahale tercih edebilir. Muayene ve sorularınızı Romatem’in sunmuş olduğu Fizik tedavi sayfasındaki iletişim kısmından sorabilirsiniz.

TEILEN

Yorum Yaz