Boğaz Ağrısını Geçirecek Doğal Çözümler

0
2859
boğaz ağrısı

Hava koşullarının da etkisiyle hastalıklara kolayca yakalanabilirken grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi şikayetlerden kısa zamanda kurtulmak gerçekten zor, hele bir de hastalıkları ayakta atlatmaya çalışıyorsanız! İşte, boğaz ağrısı için evde doğal çözümler trendkadinim.com’da

Yakın zamanda korkunç bir boğaz ağrısı ve ona eşlik eden grip ile birlikte 1 hafta gibi bir süre yatmak zorunda kaldım. Nereden geldiğini ve bir anda nasıl bu kadar hasta olduğumu anlamadan hastalığın ortasında buldum kendimi aslında.

Görünen o ki teoride süperim ama uygulamada sınıfta kalmışım. Gribe yakalanmak, hemen herkesin hasta olduğu bir dönemde oldukça kolay ancak gripten kısa zamanda kurtulmak gerçekten zor, hele bir de boğaz ağrısı çekiyorsanız! Çok fazla ilaç içmeyi sevmememden ötürü kuruyan, sürekli gıcık yapan boğaz ağrısını geçirecek doğal çözümleri araştırmaya ve denemeye başladım. Bu süreçte bulduğum doğal çözümleri ve fikirlerimi de sizlerle paylaşmak istedim aslında. İşte, boğaz ağrısı için doğal çözümler trendkadinim.com’da

Boğaz Ağrısı için Evde Doğal Çözümler

1- Zencefil ve Ekinezyalı Boğaz Spreyi :

Bu boğazı yumuşatması, boğazdaki iltihaplanmayı azaltıp, mikropları ortadan kaldırması için önerilen boğaz spreylerinin doğal malzemeler ile hazırlanmış versiyonu aslında. Ekinezya kış aylarının vazgeçilmez bitkilerinden biridir. Özellikle de kış çayı olarak bilinen karışık bitki çaylarının da bir numaralı üyesidir.

bogaz-agrisini-gecirecek-dogal-cozumler

Ekinezya boğaz semptomlarını azaltması ve ek olarak soğuk algınlığı süresini de kısaltması için burada kullanılmaktadır. Ekinezya ayrıca, hem yaraların iyileşmesinde hemd e topikal olarak uygulandığında cilde yatıştırıcı olarak yardımcı olur. Bu da boğazdaki olası tahrişi azaltmada etkili olabileceğini gösterir.

Ekinezya, zencefil, kekik ve nane ile birlikte kullanıldığı zaman da tüm güçlü anti-inflamatuar etkili otların bir araya geldiği güzel boğaz rahatlatıcı bir spreyi oluşturur.

Boğaz spreyi için gerekli malzemeler,

2 yemek kaşığı kurutulmuş ekinezya, zencefil, kekik ve nane
yarım fincan sıcak su
1/4 fincan elma sirkesi
Sprey şişesi

Otları bir kaba koyup üzerine sıcak suy koyun. Bitkilerin bir çay gibi 20dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra otları çıkarın ve sprey şişesine koyun. Bunu boğazınıza püskürtebilirsiniz.
Aslında tarif sprey olarak anlatışmış olsa da ben bu bitkilerin bağışıklığı güçlendiren etkileri de olduğu için çay gibi içmeyi tercih ettim açıkçası. Eğer tadı acı gelirse yarım çay kaşığı bal ve limon da ekleyebilirsiniz. Eğer mideniz hassas ise elma sirkesi dokunabilir. Bu yüzden çay olarak tüketecekseniz elma sirkesi koymayın derim.

Eğer benim gibi boğaz ağrınıza grip ve ardından öksürük de eşlik ediyorsa fazladan önlemler almak işe yarayabilir. Örneği, tüm yıl tüketebileceğiniz ve tam bir şifa kaynağı olan soğanın faydaları oldukça fazla

Eğer benim gibi boğaz ağrınıza grip ve ardından öksürük de eşlik ediyorsa fazladan önlemler almak işe yarayabilir. Örneği, tüm yıl tüketebileceğiniz ve tam bir şifa kaynağı olan soğanın faydaları oldukça fazla

Elma sirkesinin mucizevi etkisi boğaz ağrısı için mükemmel bir çözüm olur çoğu zaman. Özellikle boğazınızın kaşınmaya başladığı, gıcığı fark ettiğiniz hastalığın ilk dönemlerinde bu gargarayı yaparsanız, hastalığın ilerlemeden geçtiğini fark edeceksiniz. Benim hastalığım bir anda olduğu için ben biraz geç kaldım. Yapmanız gereken 2-3 kaşık elma sirkesi ile gargara yapmak. Ben daha önce pek çok sefer uyguladım. Boğazımda hastalık belirtisini fark ettiğim anda sabah ve akşam olmak üzere yapıyordum. Ben tek başına tadından ve kokusundan hoşlanmadığım için gargara sonrası bir tatlı kaşığı bal atıyordum ağzıma (hemen yutmayın, boğazınızda kalsın mümkün olduğunca-bal da iyileştirici etki gösterecektir).

4- Limon ve Karbonat ile Çay :

Karbonat boğaz ağrısı için etkili çözümlerden bir diğeridir. Çünkü, tahriş olmuş cildi ve o bölgedeki iltihabı yatıştırır. İçindeki bol C vitamini ve antibakteriyel özelliklere sahip limon ile birlikte kullanıldığında boğaz ağrısını azaltacak ve hastalığın süresini kısaltacaktır.

İhtiyacınız olan malzemeler, 1 fincan sıcak su, ½ çay kaşığı karbonat ve 1 limon suyu. Tüm malzemeleri suyun içine ekleyin ve karbonat tamamen eriyene kadar karıştırın. Çay içer gibi gün boyu yudumlayabilirsiniz.

bogaz-agrisi-gecirme

Burada her ne kadar suyla karıştırsanız bile tıpkı elma sirkesinde olduğu gibi limon da eğer midenizde hassasiyet varsa asidik özelliğinden dolayı rahatsız edebilir. Bu durumda miktarları yarıya düşürebilirsiniz. Ayrıca içine bal ekleyerek daha cazip hale getirmek de mümkün.

5- Elma Sirkesi ve Bal :

Elma sirkesi güçlü bir anti-bakteriyel ve anti-viral olduğundan, enfeksiyona neden olan bakterilerin yok edilmesinde oldukça etkilidir. Sirke, boğaz dokusunun Ph’ını düşürerek çalışır ki böylelikle bakterilerin üremesi engellenmiş, enfeksiyon da sınırlandırılmış olur. Başka bir doğal anti-bakteriyel ajan olan saf bal ile birleştirildiğinde, enfeksiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve buna bağlı ağrı ve şişmeyi azaltır.

elma-sirkesi

İhtiyacınız olacak malzemeler, 1/3 bardak elma sirkesi ve 2 çay kaşığı bal ve 1 bardak su. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra boğazınızdaki etkiler devam ettiği sürece her 2 saatte bir içilebilir.

6- Buhar Uygulaması :

Özellikle soğuk ve kuru hava sebebiyle ortaya çıkan boğaz ağrısından şikayetçiyseniz buhar uygulaması tam size göre. Buhar uygulaması, solunum yollarının ısıtılması, boğaz kaslarının rahatlatılması ve akciğerler ve boğazdaki fazla mukusun temizlenmesi şeklinde çalışır. Bakterilerin tamamen ortadan kalması ve iltihaplı boğaz dokusunu yatıştırmak için birkaç damla nane veya okaliptüs gibi bitkisel uçucu yağ ekleyin. Bu uygulamayı yaparak aslında 2 fayda birden sağlayabilirsiniz. Uygulamadan önce cildinizi temizlerseniz gözeneklerin açılmasını sağlayarak cilt temizliğine katkı sağlamış olursunuz. Böylece cildinizin de pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlarsınız.

Gelelim uygulamanın detaylarına, 6 bardak kaynar suyu büyük bir kaba dökün ve 2 damla ökaliptüs veya nane esans yağı ekleyin. Kabın üstüne doğru başınızı eğin ve yüzünüzü birkaç cm üstten tutun. Buhara daha fazla maruz kalmak ve etkisinden maksimum yararlanmak için başınıza ve omuzlarınıza büyük bir banyo havlusu koyun. Burnunuz ve ağzınızdan 10 dakika derin nefes alın. Rahatsızlığı hafifletmek ve şişmeyi azaltmak için gerektiği kadar tekrarlayabilirsiniz.

7- Meyan Kökü Çayı :

Eğer bir bitki tutkunuysanız meyan kökünü de sıklıkla kullanıyorsunuzdur, özellikle de hastalıklarda. Çünkü, meyan kökü, zarar görmüş, iltihaplanmış, tahriş olmuş dokuyu korumak ve iyileştirmek gibi bir etkiye sahiptir. Boğaz ağrısının iyileşmesinde etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda kuruluk, öksürme veya tahrişin ilk belirtilerinde tüketildiği zaman boğaz ağrısının baştan başlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Hazırlanmış meyan kökü çay poşetleri satın alabilir ya da 10 dakika boyunca 1 bardak su içinde ¼ fincan kuru, doğranmış meyan kökü kaynatarak kendi çayınızı yapabilirsiniz. Çay servisini yapmadan önce bir filtreden geçirip, gün boyunca tüketebilirsiniz.

8- Çiğ Sarımsak :

Sarımsak, güçlü bir anti-bakteriyel bileşik olan allicin içerir ki bu da boğaz ağrısı yapan bakterileri aktif bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır. Sarımsaktan yararlanmanın birçok yolu vardır; çay olarak ya da sadece akşam yemeğine ilave birkaç diş ekleyerek. Ancak en kolay yol, iki küçük diş sarımsağı, yanak ve diş arasına ağzınızın her iki yanına yerleştirmektir. Ardından arada bir sarımsağı küçük diş darbeleri ile ezerek emmek gerekir. Böylelikle sarımsaktaki etkin maddeler ortaya çıkacak ve boğaza etki edecektir.

TEILEN

Yorum Yaz