Bakımlı Ve Dolgun Saçlara Sahip Olmak Çok Kolay

0
3319

Saçın “iyi” olması demek, bir saç telinin çapı ile doğru orantılıdır. Çok olan iyi saçlara sahip olabilirsiniz, çünkü bir santimetre kare’de birçok saç teliniz olabilir.

 

Yaş, diyet, stres, ilaç tedavileri ve diğer pek çok etken pek çok saçı inceltebilir ve seyreltebilirler. Genel kural olarak şöyle diyebiliriz; saç kısa ise ve tek boyda ise, daha dolgun gözükür.

Bu yüzden, iyi bir saç için en iyi 5 kesim şunlardır:

 

1- Küt kesim

 

küt-bayan-saç-modelleri

Binlerce değişik küt kesim şekli vardır. Kulak mememesi hizasındaki kısa küt kesim saçı çok sağlıklı ve aynı zamanda  gerçek sayısından iki kat daha fazla gösterir.

2- Kat kat kesim

 

sac-kesim-modelleri-kat-kat-5

Bu tip saç kesiminde genellikle saç uçları aynı uzunlukta değildir. Omuz hizasında kesildiğinde iyi, seyrek saçlara hem tarz hem güzel bir sekil kazandırır ve bakımı kolaydır.

3- Düz kesim

 

düz3

Tüm saç aynı uzunlukta kesilir; özellikle ince veya oval yüzler için idealdir.

4- Kırık kesim

 

sac_585f6183-57b9-484d-bd32-f25fca180cff_1

Herhangi kısa bir kesim olabilir. Genç kadınlarda cool bir hava oluşturur. Eğer 45 yaş üzerindeyseniz, çene ve gerdan profilinizde neler değiştirdiğine inanamayacaksınız. Ayrıca kısa ve kırık kesimler dikkati gözlerinizde toplar.

5- Orta boy kesim

 

orta-boy-saç-modelleri-2

Saçlarınız omuzlarınız hizasında hatta daha uzun olduğunda çok hoş bir şekil alır. Omuzlarınız üzerinde gezinirken, içindeki hafif katlarla hoş bir hacim kazandırır.

Ayrıca

– Saçlarınız omuz hizasında veya daha uzunsa, katlı bir kesim saçlarınıza dolgunluk ve boyut kazandırır. Ancak çok fazla kat yapılması durumunda şekil bozulur ve iyi saç ince ve mat görünür.

– Saçınızın şekli başınızın boyutlarıyla uyumlu olmalı. Kulak arkanıza ulaşabilen kesimleri tercih etmelisiniz, bu saçınızı doğal olarak daha çok gösterir.

– Eğer uzun görünmesini istiyorsanız, katlı kesimleri tercih edin. İyi saçlarda kısa kesim, biçim kaybetmeye başladığında kötü görünür.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Jöle kullanmak zorundaysanız; hafif ve kaliteli jöleleri tercih etmelisiniz.
  • Saçınızın her iki tarafını da min 30 cm uzaklıktan spreylemelisiniz.

Hacim kazandırın

Saçınız düz ve yumuşaksa ne yaparsınız? İşte size her yerde işinize yarayacak bir kaç ipucu.

1- Saçınızın dolgun görünmesi, hacim kazanması için en basit yollardan biri; saçınızı kuruturken başınızın yukarısından başlamanızdır. Çünkü saçlar kökten uca doğru kurur. Hacim verici şampuanlarla yıkadıktan sonra saçlarınızı düz tarayın, başınızın üstünde toplayın veya uçlarını yumuşak bir şekilde kıvırın. Saçlarınızı basit bir at kuyruk yapabilirsiniz; bu uygulamanın saçlarınıza nasıl hacim kazandırdığınız göreceksiniz.

2- İki adımda kurutun ve şekil verin. Saç kurutma makinesiyle yüksek ısıda kuruttuktan sonra saçınız %80 kuru iken şekillendirici kullanın. Şekil vermeye başlamadan önce saçınızı ne kadar çok kurutursanız, verdiğiniz şekil o kadar kalıcı olur ve dolgun gözükür.

3- Daha fazla hacim istiyorsanız, başınız dik bir haldeyken, saçlarınız yuvarlak bir fırça ile düz bir şekilde yukarı kaldırın. Bu başınızı eğip yapmanızdan daha iyidir.

4- Saç uzmanları, saçları normalde istediğiniz yönün tersine taramanızı tavsiye etmektedir. Saçları bir yöne kaldırarak kurutursunuz ve daha sonra ters yöne tararsınız doğal bir şekilde dik dururlar.

5- Saçlarınızı tersten kurutmanız saçlarınızı daha dolgun gösterebilir ancak elektriklenmemesi için dikkatli olmakta fayda var.

Son birkaç ipucu

  • Kısa saçlar, koyu renklerde daha kalın telli görünür, açık sarı ise daha ince gözükür. Eğer saçınız ince ve açık sarı ise, saçın yüzeyine sürülen parlatıcılar kullanarak, parlaklık ve boyut kazandırabilirsiniz.
  • Kısa saçlarda daha az ısı kullanmanız ve bu yüzden saç kurutma makinenizin maksimum gücünü kullanmamanız gerektiğini duymuşsunuzdur. Saçınızı yüksek ısıda ama kısa sürede kurutun.
  • Bütün bunlar size uzun ve zahmetli geliyorsa piyasada bulunan saçlarınıza hacim kazandıran şampuanlar vardır, bunları alabilirsiniz.

Yüksek hacimli saçlar için kolay ipuçları

Uzun saçlarla ilgili en büyük sorun, çabuk yıpranmasıdır. Kadınlar uzun ve yumuşak saç isterler ama dolgun ve gösterişli olmasını da isterler, işte size birkaç öneri;

Dolgunlaştırıcı şampuanlar

Hacim veren şampuanlar saçın her bir teline etki ederler.

Daha fazla hacim

Saçınız kurur kurumaz hemen sönüyorsa, bir sonraki yıkadığınızda, bir sandalyeye oturun ve saçlarınızı dizlerinizin üstüne bırakın. Saçınızı, parmaklarınızı tarak gibi kullanarak tarayın ve kurumaya yakın saç kurutma makinesini kullanın. Saçlarınızı geriye attığınızda, saçlarınızın iki katı hacim kazandığını göreceksiniz.

Köpük yardımı

Hacim arttırmak için uygun olan şekillendirici ürün köpüktür.

Arkaya tarama

Saçlarınızı biraz arkaya taramak, kısa sürede hacim kazandırabilir ama saçlarınıza fazla yüklenmemeye dikkat edin.

Çabuk hacim

Uzun saçlara hacim vermek için, havlu ile kurulayın ve saçlarınızı başınızın üstünde toplayın ve kalın bir lastik ile bağlayın. Saç kurutma makinesi ile kurutun ve daha sonra açın. Bu saçınıza çabucak hacim verecektir.

Güzelliğiniz için…

Sürekli makyaj yapan kadınlar için rötuş ipuçları ve diğer güzellik tavsiyeleri

Harika bir işiniz var ve işiniz gereği bir yerlere gitmeniz gerekiyor. Fakat küçük bir sorun var: makyajınız bozuluyor, rujunuz siliniyor, saçlarınız dağılıyor ve tırnağınız kırılıyor. Bu her çalışan kadının başına her an gelebilir. Ama bu kaderiniz olmamalı.

Dikkatlice yapılmış küçük bir planla en çok yıpranan iş kadınları bile, günün ilk ışıklarından gecenin ilerleyen saatlerine kadar, sakin, hoş ve bakımlı bir görünüşe sahip olabilirler.

Saç korkunuzu yenin

Saçınızda hangi modeli tercih ederseniz edin, saçınız görünüşünüzde önemli bir rol oynar. Saç bakımı evde başlar. Ama saçı gün boyu formada tutmanın bir çok yolu vardır.

İşe sert ve kısa modellerden uzak durarak başlayın. Saçınız uygun durumda ve parlak olsun ama yağlı olmasın.

Makyajınız size hizmet etsin

Güzellik uzmanları, makyajın bakımlı görünmek isteyen kadınlar için bir zorunluluk olduğunu söylüyorlar. Aklınızdan çıkmaması gereken ne zaman yapılması gerektiğini bilmektir. Makyaj tazelemek için özel zamanlar ayırmanıza gerek yok. Çalışma programınızın bir parçası olmalıdır. Yüzünüzü pudralamak, rujunuzu tazelemek sadece birkaç dakika alır ve bunu yaparsanız emin olun ki, gün boyu etrafınıza ışık saçarsınız.

Gün içinde düzenli olarak, makyajınızı kontrol edin, gerektiğinde rujunuzu tazeleyin.

Gülüşünüz hep ışık saçsın

Dişleriniz çok şey anlatır; güldüğünüzde bunu kendinize güvenerek yapmak istersiniz. Bunu diş fırçası, diş macunu ve diğer ağız bakım ürünleriyle gün boyu yapabilirsiniz.

Günde iki kez fırçalamak dişleriniz ve diş etleriniz için yeterlidir.

Eller her zaman iş başında

Çekici ellerin bakımı da evde başlar. Ama işte de ellerinizi yumuşak ve bakımlı tutmanın birçok yolu vardır.

İşe çantanızda ve çekmecenizde bir el kremi bulundurarak başlayabilirsiniz. Gün boyu ellerinizi yıkayıp kuruladığınızı düşündüğünüzde buna her zaman ihtiyaç olduğu muhakkak.

TEILEN

Yorum Yaz