Ayak Kokusu Nedir Ve Nasıl Önlenir

0
1500

Ayak kokusu en temiz olanlarımızda bile görülen bir durumdur. Peki ayak kokusunun sebebi nedir ve ayak kokusu için doğal çözümler nelerdir?

Herkesin başına gelebilecek bir durum olan ayak kokusunun başlıca sebebi ayakların çok terlemesidir. Ayaklarımızın çok terlemesi ve nefes almayan ayakkabı giyilmesi kokuyu arttıran sebeplerdir. Ayaklarımızda 250.000 ter bezi vardır ve yaklaşık olarak yarım litre ter üretme kapasitesine sahiptirler. Ter ayaklarımızdaki bakteriler ile birlikte koku üretmeye başlar. Ter doğal haliyle kokmamaktadır ancak işin içine bakteriler girince dayanılmaz kokular yaratabilmektedirler. Sağlık için ayaklarımıza iyi bakmalıyız ve temizlemeliyiz.

Ayak kokusunu önlemenin yolları

Ayaklarımızı yıkamak her gün oluşan ter ve bakterilerden arınmamızı sağlayacak ve ayak kokusu önleyecektir.

Pamuklu çorap teri iyice emerek bakteri oluşumunu önleyecektir.

Ayakkabı seçimi de ayak kokusu için önemlidir. Çok sıkan ve nefes almayan ayakkabılar çok terleri. Rahat ve nefes alan ayakkabılar ile terlemeyi önleyebiliriz.

Ne kadar nefes alan ayakkabı da giysek ayakkabılarımızı her gün giymemeliyiz. Hergün aynı giydiğimiz ayakkabı içindeki ter kurumayarak zamanla tekrar kötü kokuya sebep olacaktır. Hergün yada 2 günde bir farklı ayakkabı giyerek ayakkabıların kuru ve sağlıklı kalmasını sağlayabiliriz.

Ayaktaki bakterilerin ölmesi için ayaklarımıza güneş banyosu yaptırmalıyız ve antibakteriyel sabunlarla yıkamalıyız.

ayak-kokusuna-karsi-5-etkili-cozum-5655931

Ayak Kokusuna Karşı 5 Etkili Yöntem

Tuzlu su yöntemi

Ayaklarınızı hergün tuzlu suda 20 dakika bekleterek kokunun kalmadığını görebilirsiniz.

Sirkeli su yöntemi

Ayaklarınızı sirkeli suda bekletmek ayaklarınızda oluşan bakterileri öldürecektir ve kokmasını önleyecektir. Haftada 1 kez bekletmek yeterlidir.

Siyah çay yöntemi

Siyah çay antibiyotik etkiye sahiptir ve bakterileri öldürür. Haftada 1 kez 20 dakika ayaklarınızı siyah çaylı suda bekletmek yetecektir.

Ayakkabı pudralamak

Ayakkabının içine pudra yada mısır nişastası dökerek terlmesini önleyebilirsiniz.

 

TEILEN

Yorum Yaz