Ayağınızdan gelen mesajlara kulak verin!

0
1321

Günün bütün yükünü çeken ve yorulan  ayaklarınıza gereken özeni gösteriyor musunuz?  Yoksa siz de ayaklarınızı ihmal edenlerden misiniz?

Bütün yükü çekmesine, kapalı çorap ve ayakkabılar içinde saatlerce durmasına rağmen çoğu kadın kişisel bakımından ödün vermezken; ayak bakımını ihmal etmektedir. Ayaklarınız için günlük olarak yapmanız gereken ilk şey; ılık sabunlu suyla yıkamak ardından soğuk suyla masaj yapmak ve parmak araları dahil her yeri kurulamak olmalıdır ama bazen bu yaptıklarımız yeterli gelmemektedir.

Gelin, zerafetimizin simgesi olan narin ayaklarımızın bize verdiği mesajları değerlendirelim ve ayaklarımızı nasıl mutlu edebileceğimize hep beraber bakalım .

Şişen ayaklar: Sizde gün sonunda eve geldiğinizde ayaklarınızın şişmesinden şikayetçiyseniz yapmanız gereken, 1 litre suyun içine bir – iki avuç papatya ve limon kabuğunu kaynatıp soğumasını bekledikten sonra, çayınızı kahvenizi yudumlarken bir yandan da ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat civarında dinlendirmeniz olacaktır. Şişliklerin indiğine ve ayaklarınızın dinlendiğini göreceksiniz.

Çatlayan ayak ve topuklar: Hepimiz zaman zaman bu manzarayla karşılaşmışızdır, ayaklarımızda özellikle topuk bölgesinde sertleşme, pul pul bir görünüm ve çatlama; görüntü olarak bütün kadınları rahatsız eder. Fiziksel görünümün yanında bu ayaklarınızın nem kaybettiğinin de bir işaretidir. Yapmanız gereken banyo sırasında yumuşayan topuklarınızı ponza taşıyla hafif hareketlerle törpülemek olmalıdır. Böylelikle ölü deriden kurtulmuş olacaksınız, daha sonra e-vitamini ve jojoba yağıyla, nemlendirici bir kremle ya da vazelinle  güzelce ayaklarınıza masaj yapmalı ve ayağınızın hava almaması, sürdüğünüz yağı ya da kremi emmesi için pamuklu  çorap giymeniz gerekmektedir. Bu işlemi her banyo sonrasında yaptığınızda ayağınızdaki çatlakların azaldığını farkedeceksiniz.

Kokan ayaklar: Gün içinde çorap ve ayakkabıdan dolayı hava alamayan ayaklar nem üretmeye başlarlar ve bu da kokuya neden olabilir. Ayak kokusunu önlemenin en önemli yolu, her gün düzenli olarak ayaklarınızı yıkamanız  ve iyice kurulamanızdır. Ayakkabıyı giymeden önce temiz olan ayağınıza bir miktar bebe pudrası dökerseniz, ayağınızdaki nemi tutacağı için nem oluşumunu engelleyecek ve kötü koku oluşumuna izin vermeyecektir. Bunun yanında aynı ayakkabıyı arka arkaya giymeyip havalandırarak ve her gün çoraplarınızı düzenli olarak değiştirerek kötü koku oluşumunu engelleyebilirsiniz.  Çay bitkisinin koku giderici özelliğinin olduğu bilinmektedir. 2 kaşık demlenmiş çayı bir leğen su ile karıştırarak; ayaklarınızı 10 – 15 dakika bu suda dinlendirerek de ayakta oluşan kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Nasır:  Ayakkabı ve çorabın içinde bütün gün hapsolan ayaklar, hele bir de yanlış ayakkabı seçimiyle birleşmiş ise nasır oluşumu kaçınılmazdır. Ayaklarda sertleşmeler ve ağrılar oluşmaya başlar. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, rahat bir ayakkabı seçimi yapmanız, yüksek topuklu ayakkabıları çok fazla tercih etmemeniz olacaktır. Bunun yanında ayaklarınızı daima temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Evde yapacağınız karışımlara gelirsek; badem yağı, e-vitamini içeren kremler ve yağlarla ayaklarınıza masaj yapmanız nasırınızın küçülmesine katkı sağlayacaktır. Duştan sonra ponza taşı ile yumuşak hareketlerle masaj yapmak da nasırın oluşturduğu sertlik ve ölü deriyi atmanıza yardımcı olacaktır. Gece yatarken nasırlı bölgenize bir parça sarımsak ve soğanı sararak yatınız; soğan ve sarımsakta bulunan asitler nasırınızın yumuşamasına katkı sağlayacaktır. Bir diğer tedavi önerimiz ise gece yatmadan önce 1 adet taze inciri ikiye bölerek nasırınızın üzerine koyarak tüm gece ayağınıza sarmanızdır. Sabah 15 dakika kadar sıcak ve ılık su içerisinde bekleterek ve nasırınızı hafif törpüleyerek nasırınızdan kurtulduğunu göreceksiniz. Tüm bunları denemenize rağmen nasırınızda bir azalma yok ise,  nasırınız rahatsızlık verecek derecedeyse ya da şeker hastalığı ve dolaşım bozukluğu hastalığınız varsa bir doktora görünüp nasırınızın oluşum nedenine göre en uygun tedavi biçimini planlamalısınız.

Ayak Mantarı: Ayakta oluşan mantarlar genelde parmak aralarında oluşan kızarıklık, pul pul dökülme, kaşıntı ve kokuyla birlikte kendisini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Mantarın bulaşma nedeni en çok kişisel olarak kullanılan eşyaların çorap, ayakkabı, terliklerin  ortak kullanılması ve toplu kullanılan alanların havuz, saunalarda  gibi yerlerde çıplak ayakla dolaşma sonucunda bulaşır. Dikkat edilmesi gereken ilk şey kişisel eşyaları bir başkasıyla kullanmamak ve toplu kullanım alanlarında terliksiz gezmemek. Peki ‘’Artık çok geç, ayak mantarı bana bulaştı’’ diyorsanız yapmanız gereken ise; ayaklarınızı her gün düzenli olarak yıkamalı ve parmak araları dahil her yeri güzelce kurulamalısınız. 1 litre sıcak suyun içine bir yemek kaşığı toz tarçın ekleyerek ayaklarınızı yaptığınız bu karışımda 1 saat kadar bekletmek mantarların azalması için faydalı olacaktır.

Sarımsak her derde deva da, ayak mantarına mı değil? 

Büyük bir sarımsağı ortadan ikiye keserek iç kısmı, sulu olan kısmı ile mantarlı bölgeye masaj yapmak mantarlı bölgeye iyi gelecektir. 1 litre sıcak suyun içine yarım litre elma sirkesi karıştırarak ayaklarınızı 45 dakika boyunca bu suyun içinde bekletin ( haftada en fazla 2 kere uygulanmalı).  Bu karışımları kullanmanıza rağmen ayak mantarlarınızda bir azalma olmadıysa bir doktora görünüp en uygun tedavi biçimini doktorunuzla birlikte planlayınız.

 

 

TEILEN

Yorum Yaz