Aşure Tarifi, Püf Noktaları ve Videolu Anlatım

0
1294

Aşure günü Hz. Nuh peygamberin o büyük tufandan sonra elinde kalan erzaklarla pişirdiği yemek olarak bilinir. Şiiler Aşure gününü Hz Hüseyin ve 70 kişinin şehit edildiği gün için yas tutarlar.

Aşure pişirmek artık Türk ve islam geleneğinin en bilinen günlerinden biridir ve o ay içerisinde aşure tarifleri alınıp-verilir aşureler yapılıp komşulara dağıtır. Bu mubarek Aşure ayında siz de hala aşure yapıp dağıtmadıysanız gelin aşure tarifini siz de evde yapıp komşulara dağıtarak komşularla olan ilişkinizi dayanışmanızı arttırın.

Aşure tarifi için gerekli olan malzemeler:

1,5 su bardağı buğday
Yarım su bardağı nohut
Yarım su bardağı fasulye
4 su bardağı şeker
1 su bardağı kuru üzüm
5-6 adet kuru incir
10 adet kuru kayısı
Yarım çay bardağı kuş üzümü
Portakal kabuğu
1 su bardağı süt
1 yemek kaşığı mısır nişastası

Aşurenin üzeri için gerekli malzemeler:

Ceviz, Fındık, nar kuş üzümü ve tarçın,

 

Aşure tarifinin yapılışı:

Akşamdan ıslatılmış buğdayı derin bir tencereye alıyoruz. 1 litre kaynar su ekleyerek 30 dakika pişmeye bırakıyoruz. Pişirme sırasında 10 dakikada bir karıştırmayı ihmal etmeyin. 30 dakika kaynattığımız  buğdayın içerisini önceden haşladığımız nohut ve kuru fasulyeyi ilave ederek birlikte hepsini 10 dakika daha kaynatıyoruz.

Buğday, nohut, kuru fasulye kaynadıktan sonra içerisine kuru incir ve kuru kayısıyı, kuru üzüm ve küçük küçük doğranmış portakal kabuklarını ekleyerek hepsini 5 dakika kadar daha karıştırdıktan sonra tekrar 1 litre kaynar su ekliyoruz. Aşuremize şeker eklememizi yaptıktan sonra nişastayı süt ile karıştırarak aşureye ekliyoruz ve nişasta pişene kadar yaklaşık 10 dakika kaynatıyoruz. Ve işte aşuremiz hazır ve kaselere alarak soğuması için bekleme vakti afiyet olsun.

TEILEN

Yorum Yaz