Alkali Diyeti, Kimler Alkali Diyeti Yapabilir ?

0
428
Dietto

Alkali diyet, vücuda zararlı asitli yiyecekleri azaltıp alkali besinleri artırarak vücudun PH seviyesini dengede tutmayı amaçlıyor. Peki, bu diyeti kimler yapabilir?

Alkali diyet, vücuda zararlı asitli yiyecekleri azaltmaya dayanır. Her besinin kendine ait bir PH değeri vardır, bu değer besinlerin asidik ya da alkali olduğuna işaret eder. Her besin vücutta sindirime uğradıktan sonra hücrenin kimyasını asit ya da alkali değere çevirir.Sindirildikten sonra hücreleri alkaliye doğru yönlendirecek bir beslenme tarzının benimsenmesine ‘alkali beslenme’ ya da ‘alkali diyet’ denir. Bu yaklaşımı savunanlar asitli yiyecekleri azaltıp alkali besinleri artırarak vücudun PH seviyesini dengede tutmayı amaçlar.

Asitli yiyecekler kendi arasında üçe ayrılır:

Az asitli besinler: İnek sütü yoğurdu, kaymak, tereyağı, yumurta sarısı, kuzu eti, hindi eti, tavuk, sakatatlar, portakal, ananas, elma, dut, papaya, nar, beyaz üzüm, mandalina, olgun muz, mandalina, fındık, ceviz, buğday ruşeymi, tam tahıllı ekmek, kestane, mısır.

Orta asitli besinler: Dana eti, organ etleri, deniz ürünleri, hazır yoğurt, kuru meyveler, siyah çay, Türk kahvesi, ketçap, mayonez, hardal, ayçiçek yağı, mısır, pamuk yağı, mısır unu, arpa, yulaf, çavdar, fıstık.

Çok asitli besinler: Dondurma, pastörize inek sütü, inek peyniri, sığır eti, reçel, meyveli şekerlemeler, soya sosu, margarin, yanmış kızarmış yağlar, kahve, alkol, enerji içecekleri, hazır meyve suyu.

alkali diyeti

Kimler alkali diyet yapabilir?

Alkali diyet yetişkin kişilerce uygulanabilir ancak büyüme, gelişme döneminde olan çocuklar, ergenlik ve gebelik dönemindeki bireyler hiçbir şekilde bir uzman işbirliği olmadan diyet yapmamalıdır. Alkali diyette asidik besinlerin hiçbir şekilde alkali besinlerin dörtte birini aşmaması gerekir.

Şeker hastalığı, yoğun stres, damar sertliği gibi durumlar varsa vücutta asitlenme yüksektir ve alınan asidik besinlerin miktarına ayrıca dikkat edilmelidir. Kullanılan yağ çeşidi de önemli. Zeytinyağı, balık yağı, hindistancevizi yağı, susam yağı ve tohum yağları tüketilir.

Limondan yumurtaya alkali besinler

Çok alkali besinler: Limon, greyfurt, avokado, hindistancevizi, hindistancevizi sütü, badem sütü.

Orta alkali besinler: Lor peyniri, kefir, keçi ve koyun sütü ile bu sütlerden yapılmış yoğurt ve peynir, tofu, kavun, incir, olmamış yeşil muz, siyah erik, yumurta, somon ve üzüm pekmezi.

Az alkali besinler: Karpuz, kayısı, çilek, böğürtlen, nektarin, soya sütü, pirinç sütü, manda sütü ve yoğurdu, çiftlik somonu, ton balığı, hamsi, sardalya, uskumru, kuru hurma ve incir, armut, siyah üzüm ve kuru siyah erik.

alkali diyeti nedir

Evde alkali su hazırlayabilirsiniz

Suyun PH değeri 0-14 arasında değerlendirilir, 7 ‘nötr’ kabul edilir. 7’den büyük değerler sıvının alkali olduğunu gösterir. Vücudumuzun pH değerinin 7.4 olduğu, bu nedenle alkali sıvı tercihi yapılması tavsiye edilir. Evde alkali su hazırlayabilmek için cam bir şişe içerisinde 2 litre suya 1 yemek kaşığı kadar karbonat ilave edilebilir veya eczanelerden alkali pH damlaları satın alınarak su alkali hale çevrilebilir. En pratik yöntemlerden biri de, cam bir sürahi içerisinde muhafaza edilen suya limon ilavesidir.

 

TEILEN

Yorum Yaz