Alerji Nedir ?

Bazı maddelerin normalde zararlı olmadıkları halde bazı kişilerde reaksiyon oluşturması durumuna alerji denir. Madde, hangi organı etkiliyorsa o organa ait hastalık bulguları ortaya çıkar.

Örneğin; Üst solunum etkileniyorsa hapşırma ve geniz akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Akciğer etkileniyorsa hastada öksürük ve hırıltı gibi şikayetler gözlemlenir.

Alerjen Nedir ?

Alerjiye neden olan maddelere alerjen denir.İnsanlar, çevredeki her maddeye karşı alerji olabilir. Çoğu organik kökenli olan alerjenler; hergün karşılaşılan ve temas edilen, Yenilen, içilen maddelerdir. Örneğin; yumurta, süt, fındık, fıstık, balık, midye gibi yiyecekler, bazı içeçekler, balon emzik, bulaşık eldivenleri gibi materyaller, kedi, köpek, tavşan gibi hayvanların tüyleri, takıların materyalleri, tozlar, küfler, polenler, aspirin, penisilin gibi cankurtaran ilaçlar ve böyle daha milyonlarca madde…

alerjrn nedir

Neden Olur ?

Alerjilerin oluşmasında genetik ve çevresel olmak üzere iki etken vardır. Tüketilen gıdalar, hava kirliliği ve kapalı mekanlardaki iç ortam kirliliği ve kapalı mekanlardaki iç ortam kirliliği gibi etkiler alerjilere neden olan çevresel faktörlerdir. Tüm Dünyada insanlar hayatlarının bazı dönemlerinde alerjenlerden etkilenir.

Kentlerdeki nüfusa bağlı kalarak hava kirliliğinin artması, sanayi toplumuna geçiş ve günlük yaşamda kullanılan malzemelerin niteliği insanlarda alerjik hastalıkları arttıran faktörlerin başında gelir. Alerjik hastalıklar ülkelerin gelişmişliğiyle doğru orantılı olarak artık gösterir. Çünkü kapalı ortamlardaki yaşam, çevresel faktörler ve kimyasal maddelerin günlük yaşama katılması gibi bir çok durum kişilerde alerjik reaksiyonları arttırır.

Alerjen Çeşitleri

  • Ev Tozu Akarları

En çok karşılaşılan alerji türüdür. Nezle ve astımın en sık nedeni olan ev tozu akarları, sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğalan, gözle görülmeyecek kadar küçük canlıların vücut proteinleri ve dışkıları alerjenik özelliklere sahiptir. Akarlara duyarlı kişilerde, solunum yoluyla bu maddeler vücuda alınarak alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.

  • Polenler

Gözle görülmeyecek kadar küçük olan çiçek polenleri, rüzgarlı havanın etkisiyle çok uzaklara taşınır. Bu polenler hasas kişilerde alerjik nezleye yol açar.

  • Mantar veya Küf Sporları

Evlerde çeşitli bölgelerde bu alerjenler bulunur. Serin, Karanlık, nemli ve havalandırılmayan ortamlar mantar ve küf oluşumuna zemin hazırlar. Ev hayvanlarının sebep olduğu alerjenler; Herkes ev hayvanlarını sever, fakat evlerde beslenen evcil hayvanlar bir çok insanın sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kedi ve köpeklerin salyaları ve tüyleri ev hayvanlarının sebep olduğu alerjenlere örnektir. Ayrıca hamam böcekleri ve diğer böceklerde alerjik hastalıklara neden olur.

  • Lateks Alerjisi

Lateks bir maddedir ve günlük yaşamda kullanılan birçok maddenin içinde bulunur. Bu maddeler şu şekilde sıralanabilir; Bulaşık eldiveni, prezervatif, emzik ve bazı tıbbi malzemeler.

  • Yiyecek Alerjileri

Bazı maddeler insan vücudunda reaksiyona neden olur. Kuru yemişler, yumurta, süt,çikolata, soya, kabuklu deniz ürünleri, domates, çilek ve yiyecekler alerjiktir.

  • İlaçlar

Penisilin gibi ilaçlar da alerjendir.

TEILEN

Yorum Yaz