Ağız kokusunu gidermenin yolları

0
1413

Ağız kokusu insanları en çok rahatsız eden sıkıntılardan biridir.  Devamlı tekrar ettiği durumda genellikle diş çürümesi, diş hastalıkları gibi diş ve ağız hastalıklarından şüphelenilebilir; solunum yolu hastalıkları, ateş de bu tip sıkıntılara neden olabilir. Aynı zamanda midenizin yeterince asit salgılamadığı ya da çok proteinli yemeklerden hemen sonra meyve yenmesi durumunda, yenilen meyvelerin mide içerisinde mayalanmasıyla meydana gelen gazlar ağız kokusuna neden olabilir. Ağız içi sağlığımıza dikkat ederek bu sorunu çözebiliriz.

Isolated Portrait of a young woman looking surprised

Peki ağız kokusu sıkıntısı çeken kişilerin ne yapması gerekmektedir, işte TrendKadınım önerileri;

Eczanelerde satılan ve doğal maddelerden meydana gelmiş bitki gargaralarıyla her gün gargara yapabilirsiniz, bu tip gargaralar içerisinde karanfil, kimyon veya rezene yağı içermektedir. Bu sayede ağız kokusu oluşma şansı oldukça düşecektir.

Bol yeşil yapraklı sebzelerden düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Hazımsızlık ya da mide gazından yakınmalarınız midenizin yeterince asit üretmediği anlamına gelmektedir. Sindirim sisteminizi düzenlemek için et, balık ya da yumurtalı yemeklere sirke koyabilirsiniz. Elma sirkesinde normal mide asidi kuvvetinde asetik asit bulunuyor. Yarım litre ılık suya, iki çay kaşığı elma sirkesinden koyup karıştırabilirsiniz, bu karışım ile gargara yaparak ağız kokunuzu giderebilirsiniz.

Yanınızda küçük bir kutu içinde kakule ya da kuru karanfil taşıyabilir, sakız çiğner gibi bunları çiğneyebilirsiniz.

Her gün düzenli olarak ekinezya çayı ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Bunun için iki çay kaşığı ekinezya kökünü bir çay bardağı suya koyup, ağzını kapatarak on dakika kadar ağır ateşte kaynatın. Soğuduktan sonra kullanabilirsiniz.

Sarımsaktaki kimyasal maddeler sindirim esnasında kana karışır ve sonra nefesle dışarı çıkar. Eğer sarımsak yediyseniz ve kokudan rahatsız olacağınız bir ortamda bulunacaksanız sarımsak yedikten sonra duş alın, ardından bir bardak suya koyacağınız üç damla nane yağı ile gargara yapın ve maydanoz yaprağı ile karanfil çiğneyin.

Gün içinde minimum 2 litre kadar su için. Su veya soda içen birisinde tükürük bezleri harekete geçerek koku yapan tüm maddeleri yok eder.

Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin, diş ipiyle diş aralarınızı da mutlaka temizleyin.

Fazla çay, kahve, baharatlı gıdalar, sigara tüketmek de ağız içi bakterileri de arttırarak ağız kokusuna neden olur. Bu tip gıdaları fazla tüketmemeye özen göstermek, tükettikten sonra ağız temizliğimizi düzenli yapmamız gerekmektedir.

TEILEN

Yorum Yaz