Adet Gecikmesi Nedir ?

0
1153

Adet gecikmesi birilcil veya ikincil olabilir eğer bir genç kadın 14 – 16 Yaşına kadar hiç adet görmediyse bu birincil tip adet gecikmesidir.

İkincil tip adet gecikmesi, düzenli adet gören kişilerde adet görmesi gereken zamanın sapması dır.

Adet döngüsü esasında beyin, yumurtalık ve rahim arasında ciddi bir hormonal iletişim olmaktadır, Beyinden salgılanan hormonlarla yumurtalıklarda yumurtalar oluşuyor ve bunlardan salgılanan hormonlarla rahim içerisindeki doku gelişiyor yumurtalıkda olgunlaşmaya başlayan yumurta yaklaşık olarak 2 adet döneminin 28 Günlük adet dönemi olarak kabul edersek ortasında yumurtlama oluyor ve daha sonrada vücut gebeliğe hazırlanıyor eğer gebelik oluşmazsa adet oluyor bütün bu sistem esasında çok hassas hormonal bir iletişime dayalı.

adet-gecikmesi-nedenleri-ve-çözümleri

Eğer bir kadın düzenli olarak adet görüyorsa ki bu ortalama 28 gündür ama 21 ila 45 günü eğer düzenliyse normal kabul ediyoruz.

Saat gibi adet görüyorsa 2 günlük bir gecikme bile adet gecikmesi kabul edilebilir ve o zaman gebelikle ilgili değerlendirme mutlaka yapılmalıdır eğer böyle bir risk varsa ancak adet görmeye başladıktan sonra bir genç kız 2 yıl içerisinde düzensiz adet görme tamamen normal kabul edilir yine tabiki adet gecikmesi eğer bir gebelik bekleniyorsa normal fiziyolojik olan birşeydir aynı zamanda doğurganlık çağının sonunda menopoz da doğal bir adet gecikmesi ve adet görmenin durması durumudur.

Dediğimiz gibi bu eğer çok düzenliyse 2 günlük gecikme gecikme kabul edilebilir ama bazı insanların 25 ila 30 gün arası değişebilir adet döngüleri o zaman  1 haftaya kadar olan gecikmeyi normal kabul ediyoruz ama çok düzensiz olan bir kişide tabiki bunu tam olarak değerlendirmek mümkün değil.

 

Adet gecikmesi ile adet düzensizliği arasında ilişki şu şekildedir ;

Adet gecikmesi adet düzensizliğinin bir şekli olabilir ama adet düzensizliği sık görme veya bazen sık bazen seyrek görme veya adet dışı kanamalarla beraber adetlerin düzensiz olması şeklinde de olabilir.

TEILEN

Yorum Yaz