Adet Düzensizliği Neden Olur ?

0
977
adet düzensizliği neden olur

Adet Düzensizliği Neden olur ?, Adet olmak için ne yapmalıyım, Adet Dönemi ve adet döngüsü hakkındaki tüm bilgiler yazımızda !

Adet düzensizliği özellikle ergenlik çağına yeni girmiş olan genç kızların en ciddi sağlık problemlerinden biri olarak karşılarına çıkar ve bu düzensizlik kimi zaman adet döneminin çok sık görülmesi kimi zaman da sürekli olarak adet gecikmesinin yaşanması ile ortaya çıkar. Peki, adet düzensizliği neden olur? Bunun tedavisi için neler yapmak gerekir. Bunun nedeni rahim duvarında kalınlaşmalar veya incelmeler olabilirken kimi zaman da hormonal bozukluklar olabilir. Adet düzensizliği neden olur gibi soruların cevabı olarak yalnızca bir tek sorun veya bir tek çözüm göz önünde bulundurulmaz. Doktor muayenesiyle gerekli hormon testleri ve rahim genel durumu bakıldıktan sonra kesin sonuca varılır ve sonra ilaçlı tedavi uygulamasına başlanabilir.

Adet düzensizliğini engelleyebilmek için en başta yapmanız gereken bir jinekologa giderek rahminizi ultrason ile muayene ettirmek ve rahmin duvarında, yumurtalıklarınızda oluşan zararlı veya zararsız kistler görünmüyorsa daha sonra hormon testleri yapılarak hormonal bir neden olup olmadığını incelemelisiniz. Daha sonra düzensizliği ortadan kaldırmak için kimi zaman doğum kontrol ilaçlarının kullanıp kimi zaman da zamana bağlı olarak bu sorunun daha ileriki yaşlarda geçmesini bekleyebilirsiniz.

adet düzensizliği neden olur
adet düzensizliği neden olur

Adet düzensizliği neden olur sorusu kadar önemli bir sorundan adet döneminde aşırı ağrı hissetmenin nedeni ne olabilir gibi sorunlarda birçok kişinin aklına takılmaktadır. Adet görmeye yeni başlayan bireylerde rahim kaslarının ve karın kaslarının yeterince gelişmemiş olması vajinanın dar bir yapıya sahip olması ve rahim ağzının dar olması ilk adet döneminde aşırı ağrı çekmenize neden olabilir. Yaşınız ilerledikçe ve ileride doğum yaptığınızda adet düzensizliği ortadan kalkarken doğumlar esnasında rahim duvarının ve rahim ağzının genişlemesi nedeniyle ağrı ve acı hissi de ortadan kalkar.

Adet düzensizliği neden olur ya da hangi nedenden dolayı olursa olsun muhakkak tedavi edilmeli ve muhakkak Jinekolog kontrolünde adet düzensizliğine neden olan sebepler baskı altına alınmalıdır. Bu durum kimi zaman yeni adet gördüğünüz de ortaya çıkmaya başlarken kimi zaman da menopoz dönemine kadar devam edebilir. Ancak ciddi bir rahatsızlığı çağrıştırmaması için sizler gerekli dönemlerde periyodik olarak Jinekolog kontrolünde olmalısınız.

TEILEN

Yorum Yaz