Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girdim Hamile Kalırmıyım ?

0
1224

 

Adet döneminde cinsel ilişkiye girdim, hamile kalmış olabilir miyim?

Âdet döneminde cinsel ilişki gerçekten âdet döneminde olursa yani 3.- 5. günleri gibi olursa genellikle hamilelik riskini, genellikle değil kesinlikle artırmaz.

Bazı zamanlar, 7 gün, 8 gün, 9 gün gibi ufak tefek lekelenmelerle giden periyotlarda 9. gün, 8. günde yumurtlamanın, spermlerin yaşama süresini de göz önüne alırsak o tip gebeliklerin de olduğu biliniyor.

Bir kadının hamile kalması için yumurtla döneminde olması gerekmektedir. Bunun dışındaki diğer günlerde hamile kalma ihtimali bulunmamaktadır. Genellikle çiftler yumurtlama dönemlerinin adet döneminden önce ya ada sonra gerçekleşmeyeceğini düşünerek bu dönemlerde korunmasız cinsel ilişkiye girmektedirler ve istenmeyen gebelik yaşama ihtimaline sahip olmaktadırlar. Çünkü kadının yumurtlama dönemi genel olarak iki adet arasındaki döneme denk gelse de kimi zaman oldukça ender de olsa bir ay içerisinde iki kez yumurtlama ya da regli döneminde yumurtlama imkanı da olmaktadır.

Bu nedenle genellikle adet kanamasından hemen sonra hamile kalınır mı diye düşünenlere bu durumun oldukça nadir olarak görülmesine rağmen imkansız olmadığını da belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle bebek sahibi olmak istemeyen çiftlerin geri çekilme, takvim yöntemi gibi yöntemler yerine prezervatif, rahim içi araç ya da doğum kontrol hapı gibi yöntemleri tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Bir kadının oldukça ufak bir ihtimal de olsa adet dönemi sırasında ya da hemen sonrasında hamile kalma ihtimali bulunmaktadır.

 

TEILEN

Yorum Yaz