5 Dakikada Mayonezinizi Kendiniz Yapın

0
1585

Salataların, lezzetli hamburgerlerin ve mezelerin vazgeçilmez lezzeti mayonezinizi kendiniz yapmak ister misiniz? Tarifi incelediğinizde bu güne kadar marketten aldığınız mayonezler için pişman olabilirsiniz.

Sadece bir kaç malzeme ile hazırlanan mayonez için dikkat etmeniz gereken bir kaç tüyo dışında ekstra bir ayrıntı olmadığını görünce çok şaşıracaksınız.

İçerisinde hiç bir katkı malzemesi olmadan hazırlayabileceğiniz mayonez yapımı ile ilgili yazımızı sizin için hazırladık.

Mayonez için Malzemeler
1 adet yumurta sarısı
1 yemek kaşığı hardal
1-2 damla limon suyu
1-2 damla elma sirkesi
Zeytinyağı – aldığı kadar
Tuz

 

Nasıl Yapılır?

Tarife başlarken cam ya da metal bir kase seçmenizi önerebiliriz. Sadece 1 yumurta sarısının üzerine, 1 yemek kaşığı hardalı ekleyerek olabildiğince çırpmaya özen göstermelisiniz. İçerisine alabildiğinde ayçiçek yağı ekleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken yağı oldukça yavaş eklemenizdir.  Ne kadar yavaş yağ eklerseniz kıvamı o kadar iyi olacaktır. Çırpa işleminin sonuna doğru bir kaç damla limon ve bir kaç damla elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Rengini açmak ve daha beyaz gözükmesi için bir yemek kaşığı su ekleyebilirsiniz.

 

Senay Osma

TEILEN

Yorum Yaz